Silikon ameliyatında kullanılan Meme protezleri güvenli midir ?

Bundan bir kaç yıl önce meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantların meme kanserine sebep olacağına dair haberler yayınlandı. Tıp dünyası bu haberlere kayıtsız kalamayacağı için dünyanın önemli otorite kabul edilen merkezleri bununla ilgili araştırmalar yayınladılar.

Bu merkezler haber çıktığı için araştırma yaptılar gibi bir anlam çıkmasın. Bu tür araştırmalar sürekli olarak yapılmakta. Haber çıkınca sansasyona meydan vermemek için tıbbi gerçekleri açıkladılar. Sonuç şuydu. Bazı firmalarca üretilen bazı tür silikonların meme kanserine neden olabileceği, daha doğrusu riski arttırdığı söylendi. Bu firmalar için gereken cezalar ve imalat izinlerinin iptali sağlandı.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantı sektörü tıbbi kapitalizmin en çok kazanç sağladığı sektörlerden biri olduğu için bu alana inanılmaz yatırımlar yapılıyor. Hatta bazı dedikodulara göre alzheimer hastalığından daha fazla bu alana yatırım yapılıyormuş. Dolayısı ile sektörün imaj kaybına uğramaması için tüm güvenlik tedbirleri alınıyor.

Sektörün hakem kurumu olarak kabul edilen,herkes tarafından oradan onay alınmaya çalışılan, gerçekten de işini hakkıyla yaptığı için tıbbi konularda gerçek bir otorite olan  FDA’in bu haberlerden sonra yapılmış tüm araştırmaları toplayıp, kendi araştırmalarıyla test ederek yaptığı açıklama meme büyütme yaptırmak isteyen kişilerin ve üretici firmaların ve hatta biz estetik cerrahların yüreğine su serpti. Açıklama özetle şöyle: silikon ameliyatında kullanılan ve  silikon içeren meme implantlarının takılan kişide bir hastalık veya özellikle meme kanserine sebep olmayacağı anlaşılmıştır. 17 Kasım 2006 tarihinde yapılan açıklamaya göre bugünden itibaren meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon jellerin meme kanseriyle ilişkisi olmadığı, rahatça insan vücudunda kullanılabileceği belirtilmiştir. Ancak doğal olarak silikonun meme kanserinden koruyucu özelliği yok.

Bu yüzden genetik olarak meme kanseri riski taşınıyorsa er geç bu ortaya çıkacaktır. O yüzden rutin kontrollerin aksatılmaması gerekir. Silikon ameliyatı ile meme büyütme yaptıran kadınların rutin kontrollerinde mamografiyi kullanması biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden meme ultrasonu ve meme MR’ı ile tetkikler yaptırılmalıdır. Bazı otoritelere göre meme silikonu takılan kadınlarda meme kanserini daha erken tespit etmek mümkün olabiliyor. Nedeni ise silikonun memeyi öne doğru itmesi. Bu sayede gerek kadının kendisi tarafından gerekse doktoru tarafından memedeki küçük lezyonları muayene ile tespit etmek daha kolay oluyor. Tabi bu iddianın bilimsel bir kanıtı var mı bilemiyorum ama bana oldukça mantıklı geldi.

Soru Sorun

0
Şartlar ve Koşullar.

Soru-Cevap

  • No comments found

Meme Büyütme Soru-Cevap

EMİNA
merhaba iyi günler nerede yapıldığını ve ne kadara yapıldığını öğrene bilir miyim.

Merhaba, tam o...
tuba
Meme buyutme ameliyati sonrasi sut kanallari zarar gorur mu cocuk emzirmeye bir zarari olur mu

Me...
Buket
Merhaba. Göğüslerim çok ufak ve büyütmek istiyorum. Ama zaman geçtikçe kalıcı olur mu ve emzirmede b...
Besimekalkan
Meme küçültme ve dikleştirmeve fiyatı

Merhaba, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ... TL deta...
Hulya
Merhaba bende goguslerimi küçültmek istiyorum yaş 53 3 yıldır menopozdayim ve son bir yıldır biraz k...

Op. Dr. Defne Erkara Hakkında

Ocak 1975 doğumlu Defne Erkara, Doğuş Koleji' ni dereceyle bitirdikten sonra kazandığı İstanbul Tıp Fakültesini de 1998 dönem ikincisi olarak tamamladı. Aynı yıl, aynı fakültenin Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünü kazandı. 2004 yılında uzman oldu. Uzun yıllar özel sektörün değişik işletmelerinde çalıştı. 2014 yılında kendi kliniğini kurdu.

 

 

Bize Ulaşın

 
 
 
Gayrettepe Mah.Yıldız Posta Cad.
No:32 A Blok D:5  Beşiktaş İstanbul
 
 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.