Meme Büyütme Sonrası

meme büyütme sonrası
                                                                                       

Kadınların memelerini büyütme isteği estetik kaygılardan ileri gelir. Daha iri ve daha hacimli memelere sahip olmak isteyen kadınların meme büyütme operasyonları sonrasında neler olduğuna dair bilmeleri gereken detaylar ise şu şekilde aktarılabilir;

Meme Büyütme Operasyonu Sonrasında Yaşananlar

Meme büyütme ameliyatı sonrası anestezi etkisi geçtiğinde önemli bir ağrı hissedilmez ancak az bir gerginlik hissi yaşanır. Bu esnada bile göğüslerin büyüdüğü anında fark edilebilir. İlerleyen zaman içinde ağrıların sürmesi ise basit ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Söz konusu acı ya da ağrılar cildin kesilmiş olmasından ya da atılan dikişlerden değil, yerleştirilen protezlerin diğer dokulara hissettirdiği gerginlik ve baskıdan ileri gelir. Eğer protezler meme doku altında ise ağrı kısa sürer, kas altı yerleştirme söz konusu ise 4-5 gün belirgin bir ağrı hissedilebilir. 

Göğüsler üzerinde gerekli baskı kuvvetini yaratmak için özel bant ve sargı bulunur. Bunlara müdahale edilmez ya da gevşetilme yapılmaz.

Ameliyat sırasında nadiren de olsa kullandığımız drenler birkaç gün içinde alınır. İlk anda bu drenler halen hastada bulunur. Ancak meme büyütme ameliyatı sonrası dren çok nadir kullandığımız bir aparat.

Ameliyat bitiminden itibaren 4-6 saat içinde herhangi bir sıvı gıda tüketimine izin verilmezken, 6 saatin ardından buna müsaade edilmeye başlanır.

Genel olarak hastanede yatış 1 gün sürer. Hatta kimi zaman hasta sabahtan ameliyata alınırsa akşamına taburcu edilir. Yani süreç çok uzun ve sıkıntılı değildir.

Ameliyatın verdiği yorgunluk hissi ise yaklaşık 2 gün içinde vücuttan atılır. Hasta kendini toparlamaya başlar ve memelerin büyük görüntüsü de psikolojik anlamda hastaya güç verir.

Herhangi bir enfeksiyonun gelişmemesi açısından 1 haftalık süre boyunca profilaktik antibiyotik kullanılır. 

Ameliyatın ardından her ne kadar hasta kısa sürede taburcu edilse de özellikle ilk 4 gün tam bir dinlenme sağlanmalıdır. Çünkü ödem, gerginlik hissi ve diğer görülebilecek hafif sıkıntılar bu süreçte ortaya çıkabilir. Zaten ilk haftanın ardından da günlük yaşama adapte olmaya başlanır ve hareket kabiliyetleri de kolay hale gelir. Fakat kesinlikle ilk 4 gün dinlenme sağlanmalıdır.

Göğsü çevreleyen ve saran sargı ameliyatın ardından 4. gün açılır. Ardından bu denli büyük bir sargı yeniden kullanılmaz ancak sadece kesi yerine ufak bir bant konur. 

Sporcu Sutyeni Kullanımı

Sargının alınıp ufak kesi bandının konulmasından sonra sporcu sutyeni kullanılmaya başlanır. 3 hafta boyunca tam gün şeklinde, diğer 3 hafta boyunca da yalnızca gündüzleri giyilecek olan bu sutyen tedaviye ve göğüslerin formuna destek olacaktır.

Sosyal Aktivite ve Kişisel Temizlikler

Ameliyatın ardından gerçekleştirilen ilk pansumandan sonra duş yapılabilir (Ameliyattan 4 gün sonra).

Yine aynı günler, ağır işler haricinde masa başı işi gibi hafif işler yapılabilir. Ancak halen yorucu ya da uzun süren işlerden kaçınılır.

1 haftanın ardından ise her türlü aktivite gerçekleştirilebilir. Ancak yine de dikkat edilir. Araba kullanmaya da bu aralar başlanabilir. Ağır sporları yapmak için 4-6 hafta beklemek gerekir.

Bir önceki makalemiz " doğal meme büyütme " hakkında.

Soru Sorun

0
Şartlar ve Koşullar.

Soru-Cevap

  • No comments found

Meme Büyütme Soru-Cevap

EMİNA
merhaba iyi günler nerede yapıldığını ve ne kadara yapıldığını öğrene bilir miyim.

Merhaba, tam o...
tuba
Meme buyutme ameliyati sonrasi sut kanallari zarar gorur mu cocuk emzirmeye bir zarari olur mu

Me...
Buket
Merhaba. Göğüslerim çok ufak ve büyütmek istiyorum. Ama zaman geçtikçe kalıcı olur mu ve emzirmede b...
Besimekalkan
Meme küçültme ve dikleştirmeve fiyatı

Merhaba, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ... TL deta...
Hulya
Merhaba bende goguslerimi küçültmek istiyorum yaş 53 3 yıldır menopozdayim ve son bir yıldır biraz k...

Op. Dr. Defne Erkara Hakkında

Ocak 1975 doğumlu Defne Erkara, Doğuş Koleji' ni dereceyle bitirdikten sonra kazandığı İstanbul Tıp Fakültesini de 1998 dönem ikincisi olarak tamamladı. Aynı yıl, aynı fakültenin Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünü kazandı. 2004 yılında uzman oldu. Uzun yıllar özel sektörün değişik işletmelerinde çalıştı. 2014 yılında kendi kliniğini kurdu.

 

 

Bize Ulaşın

 
 
 
Gayrettepe Mah.Yıldız Posta Cad.
No:32 A Blok D:5  Beşiktaş İstanbul
 
 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.