Memede boyut farklılığı (Asimetri)

Kadınların %85 inde memelerin boyutları birbirinden farklıdır. Çoğu kadın bu farkı fark etmez. Bazı bayanlarda ise bu farkın fark edilmemesi imkânsızdır. Memeler arası farkın az olduğu bayanlarda bu fark emzirme sonrası daha bariz duruma gelir. Büyük olan meme daha çok sarkar. Göğüsler arasında aşırı derecede fark olan bayanlarda durum çoğunlukla gelişimsel bir sıkıntıdır. Bir meme daha büyük olup aşağı sarkabilir. Memeler arasındaki fark daha da büyüyebilir.

Memelerden birinde tüp meme deformitesi dediğimiz memede şekil bozukluğu yapan bir durum söz konusudur. Bu da memelerin şekil ve boyut olarak birbirinden farklı görünmesine yola açar. Göğüs kafesi yapısında asimetri olanlar, omurga eğriliği olanlar ve bazı genetik sendromlarda da (Örnek Poland sendromu tek taraflı meme, göğüs kası yoktur ve aynı taraf elde parmak anomalileri olabilir.) memeler arasında büyüklük ve göğüs kafesinde yapışma yeri farkı olabilir.Çocukluk yaşlarında geçirilen göğüs kafesi travmaları ya da göğüs derisi yanıkları genç kızlık döneminde memeler arasında şekil ve boyut farkına yol açabilir. Yaralanmış doku normal doku kadar büyümediğinden bu durum oluşur. Bu durumda sağlıklı deri dokuları özel bazı yöntemler ile genişletilebilir. Daha sonrasında meme implantı ile göğüs büyütme ya da yağ enjeksiyonları ile meme dokuları arası volüm farkı düzeltilebilir. İstenilen sonuca ulaşmak için birden fazla cerrahi girişim gerekir. 18 yaşını bitirdikten sonra ameliyatlara başlanabilir. Ben sanırım kadın estetik doktoru olduğum için bu durumlarla çok karşılaşıyorum.

Birbirinden farklı memelerin yaratığı sıkıntılar nelerdir? 

1- Duruş bozuklukları, omurga eğriliği: sadece görsel değil, fonksiyonel sıkıntılar da yaratır. Örneğin bel ve boyun ağrıları olur. Hatta vücudun, memenin ağır tarafına eğilmek zorunda kalmasıyla boyun fıtığı bile meydana gelebilir. 

2- Kendine güven eksikliği: eşine karşı kendini eksik hissedebilir. Mayo veya bikini giyme sorunu yaşanabilir. 

3- İç ve dış giyim sıkıntısı: kıyafetleri faklı boyuttaki memelere uydurmak zordur. Ya çok kapalı giysi giymek, ya da küçük olan memeye silikon aparatlarla takviye gerekir.

Düzeltmek için ne yapıyoruz?

1- Nedene yönelik tedavi seçilir.

2- Bazen küçük olana meme büyütme ya da büyük olana meme küçültme yapılır. Ama çoğunlukla her iki memeye de müdahale gerekir. Küçük olan büyütülür, büyük olana da toplama işlemi uygulanır.

3- Farklı boy ve yükseklikte silikon protezler ile eşitlik sağlanabilir. Göğüs kafesindeki yükseklik farkı da böylece çözümlenir.

 

Soru Sorun

0
Şartlar ve Koşullar.

Soru-Cevap

  • No comments found

Meme Büyütme Soru-Cevap

EMİNA
merhaba iyi günler nerede yapıldığını ve ne kadara yapıldığını öğrene bilir miyim.

Merhaba, tam o...
tuba
Meme buyutme ameliyati sonrasi sut kanallari zarar gorur mu cocuk emzirmeye bir zarari olur mu

Me...
Buket
Merhaba. Göğüslerim çok ufak ve büyütmek istiyorum. Ama zaman geçtikçe kalıcı olur mu ve emzirmede b...
Besimekalkan
Meme küçültme ve dikleştirmeve fiyatı

Merhaba, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ... TL deta...
Hulya
Merhaba bende goguslerimi küçültmek istiyorum yaş 53 3 yıldır menopozdayim ve son bir yıldır biraz k...

Op. Dr. Defne Erkara Hakkında

Ocak 1975 doğumlu Defne Erkara, Doğuş Koleji' ni dereceyle bitirdikten sonra kazandığı İstanbul Tıp Fakültesini de 1998 dönem ikincisi olarak tamamladı. Aynı yıl, aynı fakültenin Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünü kazandı. 2004 yılında uzman oldu. Uzun yıllar özel sektörün değişik işletmelerinde çalıştı. 2014 yılında kendi kliniğini kurdu.

 

 

Bize Ulaşın

 
 
 
Gayrettepe Mah.Yıldız Posta Cad.
No:32 A Blok D:5  Beşiktaş İstanbul
 
 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.