DİĞER HİZMETLER

Jinekomasti

Jinekomasti - erkek memesinde büyüme neden oluşur ?

Ergenlik döneminde; erkeklerin memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Çünkü vücut bir hormon karmaşası içindedir.

Meme Büyütme

meme büyütme

Kadının fiziki görünümünü tamamlayan meme aslında erojen bir organ olmakla birlikte kadınlığı simgelemektedir. Güzel göğüs sahibi olmak her kadının düşüdür. Fakat bazen doğuştan bazen de doğum vs. gibi sebeplerle göğüs güzelliği bozulabilir. Kilo alıp verme, tümör vs. de bu etkenler arasındadır. İyi haber şu ki meme büyütme ameliyatı ile her kadın güzel göğüslere sahip olabilir.

Meme büyütme genel bilgiler (5N1K)

Kolay anlaşılır olması açısından ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman ve kim sorularıyla meme büyütme ameliyatını açıklamak istiyorum.

Meme büyütme nedir?

Memesi doğuştan küçük olan veya sonradan küçülmüş olan kadınlara silikon protez koymak yoluyla memelerini büyütmektir. Halk arasında silikon taktırmak olarak da bilinir. Silikon haricinde yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek de mümkündür. Dolgu malzemeleri ile meme büyütenler de vardır. Ayrıca masaj, spor, çeşitli besinler, yağlar vs ile de meme büyütüldüğü söylenmektedir. Ben sadece silikonla meme büyütme yapıyorum. Bazı özel durumlarda da yağ enjeksiyonu yapıyorum. Diğer yöntemlerin yararına ve kalıcılığına inanmıyorum.

Meme büyütme ameliyatı neden yapılır?

  • Memeleri küçük olan kadınlarda vücut hatlarında orantıyı sağlamak için meme büyütme ameliyatı yapılır
  • Doğum sonrası oluşan meme hacmindeki kaybı gidermek için (doğum sonrası memede sarkma varsa meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme toplama ameliyatı da gerekir.)
  • Meme büyüklüğünde simetriyi sağlamak için meme büyütme ameliyatı
  • Meme kanseri operasyonu sonrası, doğumsal meme olmaması gibi durumlarda yeni baştan meme yapmak için 
  • Daha önceden konulan silikon protezlerin bir sebeple değiştirilmesi için 

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Cilt altı kesisi ile memenin altına giriyoruz. Kas altı, meme altı veya dual plan dediğimiz yöntemler vardır. Hastanın boyu, kilosu, omuz genişliği gibi faktörleri göz önüne alarak hangi yöntemi seçeceğimize karar veririz. Ayrıca kesi bölgesi önemli. 3 ayrı yer var: meme altı, koltuk altı ve meme başı. En çok meme altından kesi yapılır. Kesi yapılan bölgeden silikon yerleştirilir. Memelerin simetrik olması sağlanır. En son cilt kapatılarak ameliyat tamamlanır. Yeri geldikçe bu konuları daha detaylı anlatacağım.

Meme büyütme ameliyatı nerede yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ile yapıldığı için mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılır. Ameliyathane şartlarının, genel hastane hijyeninin, hasta bakımının, hastane ekip ve ekipmanının çok iyi olması gerekir. Avrupa’da bazı yetkili kliniklerde ameliyat yapılabildiğini duyuyorum ama bizim ülkemizde zaten kanunen de ameliyathanesi olan bir hastanede yapılması gerekiyor.

Meme büyütme ameliyatı ne zaman yapılır ?

18 yaşını doldurmuş, sağlıklı ve istekli her kadına yapılabilir. 18 yaşından önce yapılmaz. Gebelik ve süt verme döneminde meme büyütme yapılmaz. Süt verme işlemi bittikten sonra memeden hiç süt gelmediğine emin olunca yapılabilir. Mevsimsel farklılık yoktur. Her mevsim ameliyat yapılır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Meme büyütme ameliyatını kim yapar?

“Silikonu hangi plastik cerraha taktırmalıyım?” sorusu, meme büyütme yaptırmaya karar vermiş kadınların hepsinde ortak sorun. Meme silikonu ile meme büyütme diğer plastik cerrahi ameliyatlar içinde çok daha kolay görünen bir ameliyat olabilir. Fakat iyi sonuçlar için tecrübe şarttır. Kimsenin meme yapısı, göğüs kafesi yapısı birbirine benzemez. Bunlar dikkate alınarak plan yapılmalıdır. Bu nedenle bu ameliyatı sık yapan estetik cerrahın bu konuda tecrübesi daha çok olacaktır. Bir de güven noktası var ki bu belki de en önemlisi. Güvendiğiniz kişiye ameliyat olun. Gelelim kadın plastik cerrah - erkek plastik cerrah meselesine. Estetik konusunda bir kadını başka bir kadının daha iyi anlayabileceğine inananlardanım. Sonuçta namahrem sayılan bu bölgeler hakkında rahat konuşabilmek bu şekilde mümkün oluyor. Bir de yapılacak işlemin hastalık konusu olmadığını düşününce kadınların birbirlerine açılması daha kolay olur sanırım. Bir başka düşüncem de kadın plastik cerrahların kendi istediklerinden çok karşıdakinin istediklerini yapmayı uygun bulduklarını düşünüyorum. Bu da estetik bir girişimde başarılı bir sonuç için önemli bir nokta.

Silikon protez ile ilgili bilgiler: 

Malum en çok kullandığımız meme büyütme yöntemi silikon protez kullandığımız operasyon. Bu bölümde silikon ile ilgili merak edilenleri açıklamaya çalışacağım.

Silikon olarak bilinen meme protezlerinin tipleri nelerdir?

Kısaca silikon olarak bilinen, meme büyütme için kullanılan meme protezleri, şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından farklılık gösterir. Şekline göre protezler yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılmaktadır. Yuvarlak protezler bildiğimiz daire şeklinde, anatomik(damla) protez ise adından anlaşılacağı gibi yukarı - aşağı çapı daha uzun, yani damla
şeklindedir. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin orijinal şekline daha çok benzemesidir. İçeriğine göre ise piyasada silikon jel ile dolu protezler ve fizyolojik serum ile dolu protezler bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı kılıfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur. Yüzey yapısına göre ise protezler yüzeyi düz ve pürtüklü olarak iki gruba ayrılmaktadır.

silikon tipleri

Nasıl bir silikon taktırmalıyım? Yuvarlak mı damla mı?

Markalar konusunda muayeneye geldiğinizde bilgi veriyorum. Meme büyütme için her zaman kaliteli, FDA onaylı malzeme kullanmak gerek. Boyut ve şekil seçimi ise başlı başına uzun kapsamlı bir konu. Kısaca damla (anatomik) yani alt kısmı dolgun silikonu çok zayıf ve meme dokusu olmayan bayanlarda, memede bir miktar sarkması olan bayanlarda ve gövdesi uzun bayanlarda tercih ediyorum. Tabi bir de hastanın tercihi bu tip ise hastamın isteğine uyuyorum. Yuvarlak silikonu yani üst kısmı daha dolgun olan silikonu meme dokusu olan bayanlarda, gövdesi kısa bayanlarda ve dekolte seven bayanlarda tercih ediyorum.

Meme büyütmede kullanılan protezin ömrü ne kadardır?

Önceleri, yani silikonun memede ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda 15-20 yılda bir değişiklik yapılması gerektiği düşünülürdü. Günümüz teknolojisi ile üretilen silikonların üretici firmaları, yeni nesil silikonların ömürlük olduğunu söylüyorlar. Silikon zaten insan vücuduna epey uyumlu bir madde. O yüzden ben de onların görüşüne katılıyorum. Kapsül kontraktürü gibi bir durum oluşmadığı sürece kullanılabilir. Tabi normal meme kontrollerini ihmal etmemek lazım. Meme dokusu ömür boyu garantili değil malum. Dokuda bir problem olmadığı sürece değiştirilmez.

Meme protezi büyüklüğüne nasıl karar verilir ?

Meme büyütme için sorulabilecek en önemli sorulardan birisi bu. Çünkü bu ameliyat görsel düzenleme amacıyla yapılıyor. Bir giysinin vücuda tam oturması ne kadar önemliyse silikonun vücuda ve göğse tam oturması o kadar önemlidir. Kişinin istek ve beklentileri silikon boyutunu belirlemede birinci sıradaki öneme haiz faktördür. Bazı kadınlar doğal olsun diye daha küçük veya orta boy silikon isterken bazıları da dekolte sevdikleri için büyük boyda olmasını isterler. Tabi zevkler tartışılmaz. Ben çok abuk bir istek olmadıkça hastamın isteklerine uyarım. Ancak tecrübem tüm hastalarımdan fazla olduğu için fikrimi de söylerim. Kadının boyu, kilosu, omuz genişliği, göğüs kafesinin yapısı, hatta ne iş yaptığı dikkate alınır. Bütün bunları göz önüne alarak ortalama bir boyut tayin ederiz. Ancak son karar bana aittir. Çünkü ameliyat esnasında deneme silikonları takar bakarım. Uymazsa en uygun boyu bulana kadar denerim. Malum amaç hastamın mutlu olması.

Meme silikonu alerji yapar mı?

Silikon insan vücuduna çok uyumlu bir maddedir. Silikon denilen madde zaten günlük hayatta kullandığımız hatta yediğimiz birçok malzemede var. Başta sakız olmak üzere, güneş kremi, cila, bazı boyalarda da silikon vardır. Ben bugüne kadar yüzlerce silikon taktım. Hiç alerjiye rastlamadım. Ama mantık olarak her gün tükettiğimiz ekmek dahil olmak üzere her maddeye karşı alerji tespit edilmiştir. Silikona da alerjisi olan kişiler olabilir. Bu kişilerin tespiti çok kolay. Az önce saydığım sakız başta olmak üzere diğer silikon içeren maddeleri kullanabiliyorlarsa silikona alerjileri yoktur. Rahatça meme büyütme yapılabilir.

Meme büyütme ameliyat zamanlaması

Meme büyütme yaptırmayı düşünüyorsunuz ama acaba ne zaman yaptırsam diye tereddütleriniz varsa hayatınızın her bölümü için en uygun silikon taktırma zamanlamasını açıklamaya çalışacağım.

Silikon taktırma evlenmeden önce mi olmalı, sonra mı?

Memenizin ebadından ve şeklinden memnun değilseniz, silikon taktırmak ileride evleneceğiniz kişiyi rahatsız etmeyecek bir durumsa ki, bence rahatsız etmez o zaman evlenmeden önce de meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Vücut ölçülerinize uygun kas altı bir silikon son derece doğal ve estetik bir görünüm sağlayacaktır. Bu eşinizi rahatsız etmeyecektir. 18 yaşından büyükseniz zaten hayatınız ve vücudunuz hakkında karar vermek sadece sizin özgürlüğünüz.

Silikon süt vermeden önce mi taktırılmalı, yoksa sonraya mı bırakılmalı?

Silikon meme altına ya da kas altına takıldığı için emzirmeye engel değildir. Meme dokusu çok az olan ve bu yüzden yaşadığı mutsuzluk hayatını etkileyen bayanlar doğum öncesi silikon taktırmayı tercih edebilirler. Bu da gayet haklı bir tercih. Meme dokusunun miktarından memnun bayanlar ise emzirme sonrası meme dokusu dolgunluğunu kaybettiğinden rahatsızlık duyabilirler. Onların da meme büyütme ameliyatı için tercih ettiği zaman emzirme sonrası olur. Böylece meme eski formuna kavuşur.

Reşit olmayan birine silikon takılır mı?

Estetik cerrahi girişimler için hem sağlık açısından kişinin gelişimini tamamlaması hem de kanunen de kendi kararlarını alabilir yaşta olması önemlidir. Meme büyütme ameliyatı da her ne kadar kişisel psikolojik durumu düzelten bir ameliyat olsa da tıbbi açıdan kesin yapılması gerekli olmadığından estetik kapsamına girer. Bu nedenle 18 yaşı doldurma şartını mutlaka arıyorum.

Hamileyken silikon taktırabilir miyim?

Hamilelik ve emzirme döneminiz bittikten 3 ile 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Memenizden hiç süt gelmemeli ve hamilelik sonrası meme son şeklini almalıdır. Böylece daha sağlıklı değerlendirme ve doğru ameliyat tekniği seçimi mümkün olur.

Bebeğimi emzirirken silikon taktırabilir miyim?

Emzirme işleminiz bittikten en erken 3 ay sonra memenizden hiç süt gelmiyorsa meme büyütme ameliyatı için başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece memenizde oluşan olumsuz görüntüden en kısa zamanda kurtulma şansınız olur. Erken dönemde takılan silikon enfeksiyona sebep olabilir.

Meme büyütme öncesi sorular 

1- Mememin birinden memnunum ama diğeri küçük. Sadece ona silikon takılabilir mi?

Çoğu kadının memeleri aynı büyüklükte değildir. Bunun için yüzde 85 gibi bir oran verebilirim. Bazı kişilerde bu fark çok barizdir. Bu durum da oldukça rahatsız edicidir. Diğer memesi normal boyutta olan kişiler de tek taraflı silikon konularak meme büyütme yapılabilir. Fakat bu durum iki meme arasında kıvam farkına yol açar. Ya da radyolojik tetkikler sırasında belirtilmez ise yanlış tanılara yol açabileceğinden çoğu hastanın tercihi ve kendi kişisel tecrübemiz ile iki taraflı farklı boyutlarda silikon konularak mümkün olan en yakın boyutları elde etmeye çalışıyoruz. Yağ enjeksiyonu da bu durumlarda etkili olabilir.

2- Bende tüp meme var. Memelerim keçi memesine benziyor. Ne yapabilirim?

Tüberöz ya da tüp meme dediğimiz meme şekli oldukça sık gördüğümüz doğuştan gelen bir meme anomalisidir. Memeler çoğunlukla asimetriktir. Meme başı biberon memesi gibi öne doğru çıkık ve büyüktür. Memenin alt iç ve dış kadranları gelişmemiştir. Bu nedenle bazı vakalarda bu meme başı aşağı doğru keçi memesi gibi sarkar. Bu tip memelere sahip olan hastaların çoğu bunun farkında bile değildir. Sadece memelerinin küçük olması şikâyeti ile bize başvururlar. Bu hastalarda da meme estetiğini sağlamak için silikon ile meme büyütme işlemi uyguluyoruz. Farklı boyut ve yükseklikte silikonlar ile eşitliği sağlamaya çalışıyoruz. Bazılarında meme başı dokusuna küçültme işlemi de uygulamamız gerekiyor. Memenin alt kısım derisi az olduğundan bu bölgenin açılıp normal meme kıvamına gelmesi yerçekiminin etkisi ile bir kaç ayda gerçekleşiyor.

3- Süngerli sütyenlerden kurtulmak için silikon taktırmak çözüm mü?

Kesinlikle doğru bir tespit. Meme büyütme ameliyatı sayesinde tüm destekli sütyenlerinizden kurtulabilirsiniz. Artık balensiz sütyen kullanabilir, hatta bazı özel kıyafetlerde hiç sütyen takmayabilirsiniz bile. Bir kadın için bu hatırı sayılır bir özgürlük tabiki. Bu yorumu da ancak benim gibi bayan bir cerrah yapabilir, öyle değil mi?

4-Silikon takarak mememi istediğim boyuta getirebiliyor musunuz?

İstediğiniz boyutta memeye sahip olmanız mümkün tabiki. Fakat doğrusu, en güzeli ve en sağlıklısı omuz, boy, göğüs kafesinize uygun boyutta olana sahip olmanız. Bunların boyutlarını çok aşan bir silikon boyutu tercih ederseniz, görüntü hem doğal olmaz, hem de silikon bir çok yerden elinizin altına gelebilir ve hatta ondulasyon şeklinde görünür hale gelebilir. Gerçi bu söylediklerim dışarıdan belli olan şeyler olmadığı için birçok hastam olağandan daha büyük silikon isteyebiliyor. Ben de uyarılarımı yaptıktan sonra hastamın memnuniyetini önemsiyorum ve istediği boy silikon takıyorum.

5-Göğüs ucum aşağıya doğru dönük. Silikon taktırmak bu durumu düzeltir mi?

Meme uçlarınız yere bakıyorsa memenizde ileri derece sarkma var demektir. Meme büyütme işlemi sırasında memenin bol olan derisinin toplanması ve meme başının olması gereken yere transfer edilmesi şarttır. Bu yapılmaz ise istenilen görüntüye ulaşmak mümkün olmaz. Bu işlem ameliyatı yaklaşık 45 dakika kadar daha uzatır. Hasta için farklı bir his yaratmaz. Sadece ameliyat sonrası iz tedavisinin harfiyen yapılması ve yara iyileşmesini geciktirecek sigara gibi sakıncalı alışkanlıkların azaltılması önemlidir.

6- Çökük meme ucunu silikon düzeltir mi?

Meme ucunuzu elinizle düzelttiğinizde dışarı çıkarabiliyorsanız, meme büyütme işlemi ile o da öne itileceğinden muhtemelen meme ucunuz da dışarı çıkar. Ameliyat öncesi eliniz ile dışarı çıkaramıyorsanız o zaman meme büyütme sonrasında kısmen dışarı çıkar. Tamamen dışarı çıkması için altındaki kısa kanalların desteklenmesi ya kesilmesi gerekebilir. Bu tekniği meme dokusu olup da meme bezinde bir miktar sarkması olanlarda tercih ediyorum.

7- Silikonu kas altına mı meme altına mı taktırmalıyım?

Meme dokusu az olan, zayıf olan kişiler de kas altı meme protezinin yerleştirilmesi her zaman ilk tercihtir. Kas altı yerleştirilen meme protezinin kısmen kas altına kısmen de meme altına yerleştirilmesine dual plan diyoruz. Meme derisindeki sarkma oranına göre bu planlar tercih edilir. Bir başka plan da pektoral adale dediğimiz göğüs kasının üzerindeki ince zarın altına yerleştirilme planıdır. Buna fasya altı plan diyoruz. Meme altı, kas üstü yerleştirme de genellikle bunu tercih ediyorum.

8- Silikon taktırmaktan başka meme büyütme yöntemi var mı?

Meme büyütme amaçlı dolgu ya da yağ enjeksiyonu yöntemleri de mevcut. Yağ enjeksiyonu bir miktar memesi olupta onu dolgunlaştırmak isteyen kadınlara uygulanabilir. Bir de bu yöntemlerin hiçbiri silikonun verdiği şekli vermediği gibi uzun süreli de olmuyor. Dolgu yöntemini memede kullanmıyorum. Masajla, krem veya macunla, spor yaparak, bazı besinlerle, ya da ne bileyim çörek otu yağıyla, telkin, müzik, dua ile, şerbetçi otu, ada çayı vs ile tatmin edici ölçüde meme büyütme sağlandığına inanmıyorum. Doğal meme büyütme diye bir şey maalesef meme için pek mümkün değil. Keşke meme büyütme masajı gibi girişimsel olmayan bir yöntem olsaydı da her kadın istediği boy memeye kolayca sahip olabilseydi. Meme ancak hamilelikte ve kilo alındığında büyüyebilir. Ya da dışarıdan verilen hormonal tedavilerle büyüyebilir. Bunlar da meme kanserine sebebiyet verebileceğinden oldukça zararlıdır.

9- Ailede meme kanseri olan veya meme kanseri geni taşıyan biri memelerinin için boşalttırarak silikon taktırmalı mı?

Ailesinde meme kanseri hikayesi olanların rutin olarak ultrason ile takibi gereklidir. Bazı ailelerde meme kanseri geni BRCA1, BRCA2 pozitiftir. Bu ileride meme kanseri olunacağını gösteren bir durumdur. Bu durumda korunmak amaçlı tüm meme dokusunun alınarak memenin silikon ile onarılması uygundur. Böylece meme başı ve meme derisi de korunmuş olur. Kanser riskinden de kurtulunmuş olur. Ülkemizde bu gene bağlı meme kanseri oldukça az bildiğim kadarı ile. Bu nedenle bu durumlarda meme ameliyatı daha çok tek memesinde kanser olup diğerinde de çıkma ihtimali olan hastalarda tercih edilmektedir.

10- Meme büyütme fiyatları:

Meme büyütme fiyatları kişinin memesine yapılacak işleme göre değişir. Sadece silikon takılırsa en ucuz meme büyütme fiyatı belirlenirken, sarkmanın eşlik ettiği durumlarda meme toplama ameliyatı da yapılacağı için fiyat yükselir. Ameliyatın yapılacağı hastane, silikonun markası fiyatta etkilidir. Her doktor kendine göre bir fiyat belirler. En iyi estetik cerrah ya da en iyi meme büyütme doktoru en yüksek fiyata yapar diye de bir şey yok.

11- Doğal meme büyütme nedir?

Doğal meme büyütme deyince iki türlü doğallık akla geliyor. Birincisi doğal maddelerle yapılan meme büyütme, ikincisi doğal görünümlü meme büyütme. Doğal maddeler veya yöntemlerle meme büyütme fikri bence biraz ütopik. Çünkü denenmiş ve ispatlanmış bir doğal meme büyütme ilacı, hapı, masajı, duası, otu yok. Piyasada satılan ürünler bence pek yararlı değil, zararlı olma ihtimalleri yüksek. Sadece sporla meme büyütmeyi tavsiye edebilirim. Göğüs kasının büyütülerek memeyi öne doğru itmesi mantığına dayanır ki silikonun da yaptığı budur. Bu yöntem biraz zorlu bir antrenman süreci gerektirir. Bildiğin dev bir göğüs kası yapmanız gerekir. Keşke yapılabilse, üstelik sağlık yönünden de çok iyidir. Ama dediğim gibi zorlu bir antrenman gerektirdiği için pek pratik olduğunu düşünmüyorum.

Doğal görünümlü meme büyütme ise hastaya ve biz plastik cerrahlara bağlı. Kadının vücuduna, boyuna, omuz ve göğüs yapısına uygun boyda takılan silikonla doğal görünüm elde etmek tabi ki mümkün. Aslında çoğu hanımın istediği de, yaptırdığı da budur. Bazen abartıyı seven hanımlar olabiliyor. O da onun zevkidir, ben saygı duyarım. Fikrimi söylerim. Doğal görünümün ötesinde, çarpıcı bir meme büyüklüğü istiyorsa onun tercihi der, işlemi gerçekleştiririm. Çünkü hep dediğim gibi meme büyütme ameliyatı zorunlu bir ameliyat değil, mutlu olmak için yapılan bir ameliyattır.

12- Bebekten sonra memelerimin içi tamamen boşaldı. Silikon taktırmak bunu düzeltir mi?

Memesi küçük olanlara doğum sonrası memen büyür denir. Hiç de öyle olmuyor. Emzirme dönemi sonrası meme büyümeyi bırakın, daha da küçülüp sarkıyor. Bu biraz bizim deri yapımız ile ilişkili bir durum. Meme dokusunu kazanmanın tek yolu silikon ile meme büyütme. Hem şekil güzelliği hem de kalıcılık açısından en iyi yöntem bu. Çeşitli kremler, masajlar ya da kilo alma çabaları aynı formda kalıcı meme büyüklüğüne erişemez. Boşa harcanan zaman ve umuttan başka bir şey değiller.

Meme büyütme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Meme büyütme ameliyatı 1-2 saat sürer. Ameliyat günü ya da ertesi gün taburcu işlemleriniz yapılarak eve gitmenize izin verilir. İlk iki gün genellikle istirahat ederek geçirilmelidir. Bu dönemde protezin kas arkasına ya da kas önüne konulmasına bağlı olarak farklı şikâyetleriniz olabilir. Genellikle kas arkasına konulan protezlerde kol hareketleriyle ağrı artmaktadır. Bu durum ilk günlerle sınırlıdır. İlk iki günde giderek artan ödem (şişlik), üçüncü günden itibaren azalmaya başlar. Kol ve gövde rahatlar. Meme büyütme operasyonunun üçüncü ya da dördüncü gününde göğsünüzdeki bantlar alınır. Sadece dikiş yerlerine konulan ısıya dayanıklı bantlar bırakılır. Bunlarla duş almanıza izin verilir. Ameliyat sonrası bir ay boyunca kullanılacak sporcu sütyeni ile memenin şekillenmesi sağlanır.

Meme protezi (göğüs silikonu) uygulamalarından sonra aktiviteler ilk üç hafta için kesinlikle kısıtlanmalı, bu süreden sonra yavaş yavaş artırılmalıdır. Birinci aydan önce tenis oynanmasına ve ağır sporlar yapılmasına izin verilmez. Meme büyütme ameliyatı sonrasını takip eden 6-8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatında kaç gün hastanede yatmak gerekir?

Hastanede en fazla bir gece yatmak yeterlidir. Şehir dışından gelen hastalarım genellikle bunu tercih ediyor. İstanbul'da oturan ve özellikle de anne olan hastalarım çoğunlukla aynı gün evlerine dönmeyi tercih ediyorlar. Tabi bir de kimseden habersiz bu işlemi gerçekleştiren bir hasta grubu var ki onlar mutlaka akşam evlerine dönüyorlar. Zaten bir an önce eve dönmek iyileşmeyi hızlandırıyor.

Günlük işlerimi yapmaya ne zaman başlarım?

Meme büyütme ameliyatı 1 saat kadar süren kısa bir ameliyattır. Ameliyat sonrası aynı gün hastaneden çıkmak mümkün olur. Ameliyat sonrası ağrıdan çok göğüs üzerinde ağırlık hissi ve gerginlik hissi olur. Bu his saatler içinde azalarak sonlanır. Genellikle 3 gün dinlenmek fazlasıyla yeterlidir. Bu dinlenme sırasında günlük hayatınıza devam edersiniz. Masa başı iş yapanlar 3 gün sonra işe gidebilir. Fakat kol gücü gerektiren işleri olanların 1 hafta kadar işe ara vermeleri uygun olur.

Meme büyütme operasyonundan kaç gün sonra spor yapabilirim?

Ameliyattan sonra 1 ay ağır sporların yapılması yasaktır. Fitness, yüzme ve tenis gibi sporlar bunlara örnektir. Ancak yürüyüş yapabilir. Kendinizi çok yormadan bacak hareketlerinizi yapabilirsiniz. Kollar ile yapılan güç gerektiren hareketleri, örneğin tenis oynamak, ağırlık kaldırmak, üst vücut bölgesinde germe egzersizleri gibi dikişleri zorlayacak hareketleri 1 aydan sonraya bırakmanız daha sağlıklı olur. 1,5-2 ay kadar, solaryum, buhar banyosu, sauna gibi çok aşırı sıcaklık veren etkinliklerden uzak durmakta yarar var.

Ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında kişisel ağrı eşiğine bağlı az da olsa ağrı olur. Sonuçta bu bir ameliyat ve bir cilt kesisi yapıyoruz. Ama bu kayda değer bir ağrı değildir. Verdiğimiz ağrı kesicilerle geçer. Silikonun kas arkasına veya meme arkasına konulmasına bağlı olarak değişik şikayetler olabilir. Kas arkasına konan silikon ameliyatı sonrası kol hareketleriyle ağrı olabilir. İlk 2 günde şişlik ve ödem artacağı için bir gerginlik hissi olur. Üçüncü günden itibaren şişlik, dolayısı ile gerginlik azalmaya başlar. Üst vücut bölgesi rahatlar. Üçüncü veya dördüncü günden sonra üst bantlar alınır. Alttaki suya dayanıklı bantlar kalır. Bu bantlarla duş yapabilirsiniz. Ameliyat sonrası 1 ay sporcu sütyeni giymek memelerin  daha formda ve düzgün şekilli olmasını sağlar.

Meme büyütme ameliyatının olası komplikasyonları:

Meme büyütme ameliyatından sonra veya sırasında başınıza gelebilecek bazı olumsuz durumlardan da bahsetmemek olmaz. Eskiye göre, karşılaştığımız yan etkiler çok çok azaldı. Ancak sıfır riskle ameliyat yapıyoruz dersek yalan olur. Zaten, aslında hayatın kendisi risklerle dolu. Evden adımınızı atıp, trafiğe çıktığınız anda karşılaştığımız bir sürü risk var. Meme büyütme ameliyatındaki risk günlük hayatın riskleriyle kıyaslanamayacak kadar azdır. Bunları aslında ayrı bir makale halinde detaylı olarak anlatacağım. Ama burada yeri gelmişken kısaca bahsetmekte yarar var:

  1. Öncelikle bu ameliyat sağlıklı kişilere yapılmalıdır. Sağlığı, ameliyata uygun olmayan birine yapılacak bir meme büyütme ameliyatı, kişinin hayatını tehlikeye düşürür. Bu yüzden biz ameliyat öncesi bir takım tahlillerle ve özellikle anestezi doktorumuzun muayenesi ile bu riskleri tespit etmeye çalışırız. Burada önemli olan konu şu ki: siz de var olan rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçlarınızı bize söylemelisiniz.
  2. Anestezi kaynaklı komplikasyonlar: çok çok nadir olmakla birlikte anestezik maddelere karşı alerji gelişerek hayati riskler olabilmektedir. Bu durum sadece meme büyütme ameliyatı için değil tüm ameliyatlar için geçerli bir komplikasyondur. Aslında burada anlattığım neredeyse tüm komplikasyonlar bu türdür. Yanı genel ameliyat komplikasyonlarıdır. 
  3. Enfeksiyon: steril olmayan koşullarda ameliyat yapılması, ameliyat sonrası bakımın hijyen eksikliği, kişisel hijyene ve doktorun önerdiği ameliyat sonrası kurallara uymama sonucu yara bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Bu risk tamamen önlenebilir bir risktir. Doktor, hastane ve hasta genel ve tıbbi hijyen kurallarına tam olarak uyarsa enfeksiyon gelişmez. 
  4. Kapsül kontraktürü: bana göre tamamen engellenebilecek bir komplikasyon değil. Çünkü nedeni tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre enfeksiyon, bazı kaynaklara göre ameliyat sonrası travma yaratacak hareketlere erken başlamak gibi nedenleri var. Bunların ışığında bize düşen steriliteye azami dikkat, siz düşen de doktorunuzun spor ve hareketler ile ilgili tavsiyelerine uymak. İyi haber şu ki kapsül kontraktürünün çaresi var.

Meme büyütme fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0090 212 2967878

Meme Küçültme

meme küçültme

Memesi büyük hanımların sadece görsel amaçlı değil sağlık amaçlı da yaptırmayı düşündükleri bir operasyondur. Büyük memelerin yarattığı sağlık sorunları:

Meme Dikleştirme

Memeler neden sarkar?

Memeler yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkar. Sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet verir.

Sarkan memeler ameliyat dışı yöntemler ile düzeltilebilir mi?

Sarkmamış memede meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerindedir. Hafif meme sarkmasında meme başı meme altı katlantı seviyesindedir. Daha ileri sarkmalarda meme başı bu çizginin altındadır. Hiçbir masaj, krem ya da alet meme başının yukarıya çıkmasını sağlayamaz.

Meme kaldırma ameliyatına nasıl karar verilir ?

Meme dikleştirme (göğüs dikleştirme) ameliyatında hasta ayakta muayene edilir. Meme başı yeri ve meme bezi miktarı ölçülür. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Eğer hafif bir sarkma varsa meme bezi miktarı kabul edilebilir düzeyde ise meme bezi altına konulan silikon meme protezi ile meme daha dolgun ve dik konuma kavuşur. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme tekniklerine benzer şekilde toparlanır. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez konulur, hem de meme toparlaması yapılır. Bence bu ameliyat teknik açıdan en zor meme ameliyatıdır. Meme altına konan protezin boyutuna ve meme derisinde yapılacak toparlama oranına kesin olarak ameliyat esnasında karar verilir.

Meme kaldırma ameliyatı nasıl yapılır ?

Meme kaldırma ameliyatı teknik ne olursa olsun mutlaka genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına silikon protez konur. Ameliyat tekniği ve özelliklerine ait ekstra bilgiler için meme büyütme cerrahisi bölümüne bakabilirsiniz. Bariz meme sarkması olan ve meme bezi oldukça yeterli olan hastalara meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapılır. Fark olarak meme bezi küçültülmesi yapılmaz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında ekstra bilgiler için meme küçültme bölümünü inceleyebilirsiniz. Meme bezi miktarı çok yeteriz ise meme altına silikon protez konulduktan sonra meme küçültme tekniğine benzer şekilde derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartılması yapılmaz.

Ameliyat sonrası bizi neler bekler ?

Meme dikleştirme ameliyatından hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir. Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. İlkin ödemli olan memeler gitgide şekillenir. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme kaldırma ameliyatından sonra emzirilebilir mi?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak genellikle emzirme fonksiyonu korunması beklenir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan bir hamilelik veya majör kilo değişimleri memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilir. Bu yüzden kaldırma ameliyatının artık çocuk planlamayan ve bazal vücut ağırlığı dalgalanmayan hastalarda yapılması daha doğru olur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Meme  dikleştirme ameliyatında meme başının üzerinde veya yanlarında kalan çatlaklar ortadan kaldırılamaz, çünkü sadece meme başının altındaki bölümden deri çıkarılabilmektedir. 

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası, sadece meme protezi konulan hastalarda meme altında 3,5 cmlik ufak bir iz kalmaktadır. Bu iz meme altında gizlenebildiği için genellikle rahatsız etmez. Memede deri toparlaması yapılacak hastalarda seçilen tekniğe bağlı olarak meme başı altında I, L ya da T şeklinde iz kalır. Meme başı etrafı iz meme başından normal deriye geçişte ton farkı olduğundan çok bariz olmaz. Meme başından aşağı inen dik çizgi en iyi iyileşen izdir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatından bir yıl sonra izi seçmek zordur. Memenin altında kalan çizgi ise önden ve yandan bakıldığında gözükmez. Ana sayfada bu konuyla ilgi makalemden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatında çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir.

Yara iyileşmesinin gecikmesi ya da belirgin yara izi kalması (hipertrofik skar – keloid) gibi durumlar özellikle şeker hastalarında, çok sigara içenlerde ya da ailevi olarak kötü iz gelişimine yatkın olan kişilerde meydana gelebilir. Bu hastalar bazı özel yöntemlerle tedavi edilebilir.

Enfeksiyon, iltihaplanma, yara açılması, dikiş atması olabilir. Bu durumlar zamanında müdahale edilerek düzeltilebilir. Açılan dikiş tekrar dikilebilir.

Ameliyat sonrasında yağ nekrozu yani yağ dokusunun parçalanması ve erimesi olabilir. Buna bağlı yara kenarından ya da dikiş arasında akıntı oluşabilir. Ameliyat sonrası devrede memelerde ağrı sızı, yanma, batma hissi olabilir.

Çok sarkık memelerde meme başının korunarak uygulandığı yöntemler kullanıldığında meme başının kaybedilme riski vardır. Böyle bir riskin olduğu hastalara meme başının yama şeklinde uygulandığı tekniklerin tercih edilmesi daha uygun olur. Meme başı kaybı olan hastalara cerrahi yöntemlerin dövme uygulaması ile kombine edildiği yöntemler kullanılarak tekrar meme başı yapılması mümkündür.

 

Meme Büyütme Soru-Cevap

EMİNA
merhaba iyi günler nerede yapıldığını ve ne kadara yapıldığını öğrene bilir miyim.

Merhaba, tam o...
tuba
Meme buyutme ameliyati sonrasi sut kanallari zarar gorur mu cocuk emzirmeye bir zarari olur mu

Me...
Buket
Merhaba. Göğüslerim çok ufak ve büyütmek istiyorum. Ama zaman geçtikçe kalıcı olur mu ve emzirmede b...
Besimekalkan
Meme küçültme ve dikleştirmeve fiyatı

Merhaba, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ... TL deta...
Hulya
Merhaba bende goguslerimi küçültmek istiyorum yaş 53 3 yıldır menopozdayim ve son bir yıldır biraz k...

Op. Dr. Defne Erkara Hakkında

Ocak 1975 doğumlu Defne Erkara, Doğuş Koleji' ni dereceyle bitirdikten sonra kazandığı İstanbul Tıp Fakültesini de 1998 dönem ikincisi olarak tamamladı. Aynı yıl, aynı fakültenin Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünü kazandı. 2004 yılında uzman oldu. Uzun yıllar özel sektörün değişik işletmelerinde çalıştı. 2014 yılında kendi kliniğini kurdu.

 

 

Bize Ulaşın

 
 
 
Gayrettepe Mah.Yıldız Posta Cad.
No:32 A Blok D:5  Beşiktaş İstanbul
 
 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.